سرویس: سیاسیکد خبر: 6765|06:21 - 1401/04/06
نسخه چاپی

نقش ضعیف دهیاران و شوراهای روستا در کنترل کرونا

نقش ضعیف دهیاران و شوراهای روستا در کنترل کرونا
یکی از طرحهای پیشین ستاد مبارزه با کرونا برای جلوگیری از شیوع این ویروس خطرناک فعال شدن همیاران سلامت در سطح روستاها بود.

به گزارش سیمره خبر،یکی از طرحهای پیشین ستاد مبارزه با کرونا برای جلوگیری از شیوع این ویروس خطرناک فعال شدن همیاران سلامت در سطح روستاها بود.

 

🔸براساس این طرح دهیاران و شوراهای روستا با کمک ریش سفیدان به منزل اهالی که قصد برگزاری مراسمات عزا و یا عروسی داشتند رفته  تا انها را از این کار منصرف و جلوی تجمعات گرفته شود.

 

🔸متاسفانه این طرح نیز مانند دیگر مصوبات این ستاد هیچگاه در دره شهر اجرایی نشد تا امروز شاهد فاجعه کرونایی در این شهرستان باشیم.

 

🔸این در حالی بود که بر اساس صحبتهای معاون علوم‌پزشکی استان در جلسه ستاد مبارزه با کرونا،  روستاهای دره شهر آلوده ترین مناطق کرونایی استان بشمار می آیند.

 

🔸عدم توان دهیاران و شواهای روستا باعث برگزاری دهها مراسم عروسی و عزا آنهم با جمعیت بالا و عدم رعایت کوچکترین پروتکل شد بطوریکه امروز روستاها به یکی از کانونهای مهم پیک خطرناک و کشنده کرونای دره شهر تبدیل شده اند.

 

🔸بسیاری از دهیاران و شوراها همانند دولت با نزدیک شدن به پایان کار خود عملا دست از روستا شسته و به جای حفظ سلامت مردم بفکر انتخاباتشان بودند.

 

🔸البته دهیاران و شوراهای جدید نیز فرقی با قبلیها ندارند و بعضا برخی نیز در مراسمات حضور می یابند.

 

🔸در محدودیتهای جدید علیرغم تاکیدات فراوان باز هم ارامستانهای روستایی بیشتر از قبل شلوغ بوده و اگر محرم‌ نیز نمی آمد قطعا همچنان عروسیها برگزار می شد.

 

🔸سوال اینجاست شورا و دهیاری که نتوانسته اند ریش سفیدانشان را بسیج کنند و مردم روستا نیز برای حرفشان تره خرد نمیکنند چگونه رای اورده و مورد و مورد مقبولیت انها قرار گرفته اند؟

 

🔸هرچند ستاد مبارزه با کرونا نیز در این خصوص بسیار ضعیف عمل کرده زیرا دهیاریها و شوراهای روستا زیر مجموعه این ستاد هستد و باید به اینکار نظارت و در صورت عدم اجرا برخورد انجام‌ میگیرفت.

 

🔸چرا باید چوب اهمال کاری و بیخیالی دهیاران و شوراهای روستایی را کادر درمان بخورند؟ چرا باید جور این وضعیت را صنوف بکشند؟صنوفی که در کمال احترام با تمامی مشکلات اقتصادی فقط برای حفظ جان مردم مغازه های خود را بدون هیچ اعتراضی تعطیل کردند.

 

🔸نیروی انتطامی نیز به دلیل تعدد بالای روستاها، حفظ امنیت شهر و کنترل محدودیتهای ورودی نمیتواند برای هر روستا چند مامور بگذارد و تنها راه کنترل روستاها فعالیت دهیاران و شوراها خواهد بو.

 

🔸 مسلما اگر از امروز کاری انجام‌نگیرد فردا نیز چنان غلغله ای در ارامستانهای روستایی برپا می شود که پیک‌پنجم با خیال راحت خود را تمدید کند._یاسر زینی وند نقدم