سرویس: سیاسیکد خبر: 6763|06:13 - 1401/04/02
نسخه چاپی

معضلی بنام شناسنامه های غیر بومی/جلوی ناعدالتی در انتخابات را بگیرید

معضلی بنام شناسنامه های غیر بومی/جلوی ناعدالتی در انتخابات را بگیرید
برخی حامیان و بعضا کاندیداها با خرید شناسنامه افراد بی بضاعت از روستاهای استانها و شهرستانهای همجوار از انها بعنوان یک برگ برنده مخفی برای بالا بردن امار رای خود استفاده میکند.

به گزارش سیمره خبر ،یکی معضلات همیشگی انتخابات نمایندگان مجلس و شورای شهر ورود بیشمار شناسنامه های غیر بومی به شعب اخد رای در شهرستانها است.

 

?برخی حامیان و بعضا کاندیداها با خرید شناسنامه افراد بی بضاعت از روستاهای استانها و شهرستانهای همجوار از انها بعنوان یک برگ برنده مخفی برای بالا بردن امار رای خود استفاده میکند.

 

?اولین نکته در خصوص این رفتار غیر اخلاقی رواج پول کثیف در انتخاباتها و عادی شدن خرید و فروش رای بعنوان یک تخلف مهم انتخاباتی است، که هم امنیت و هم تعادل این رویداد مهم را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

?نکته دوم از بین رفتن عدالت انتخابات برای دیگر کاندیداهایی است که با تکیه بر انتخابات سالم و بعضا نداشتن تمکن مالی باید به این نبرد نا برابر بروند.

 

?نکته سوم که اهمیت بیشتری نیز دارد اینکه مردم هر شهر بر اساس شناخت افراد، مشکلات شهری و ظرفیت کاندیداها برای رفع ان رای خود را به صندوق می ریزند، اما افراد غیر بومی که هیچگونه اشرافی بر منطقه ندارد و صرفا برای گرفتن مبلغی پول حاضر به حمایت از برخی افراد می شوند که این خود باعث بالا رفتن رای افراد کم صلاحیت تر خواهد شد.

 

?در طول سالهای گذشته علیرغم‌ ممنوعیت این کار، گویی شناسنانه بازی به یک سرگرمی و فتح الفتوح برخی حامیان کاندیداها تبدیل شده بطوریکه بارها و بارها شنیده ایم برخی با شوق زیاد از رای دادن به کاندیدای مورد  حمایتشان با چند شناسنامه اعتراف می کنند.

 

?تعدد بالای این حرکت غیر اخلاقی نه در شهرستان که بعضا در بسیاری از استانها خود نشان می دهد در بحث نظارت نیز طی سالهای گذشته مشکل داشتیم وگرنه چطور فردی میتواند با چند شناسنامه رای بدهد.

 

?با توجه به تجربیات سالهای گذشته احتمال انجام این ترفند در انتخابات پیش رو وجود دارد‌.

 

?در هر صورت ستاد انتخابات و شورای تامین شهرستان که عملکرد خوبی طی انتخابات قبلی و کنونی داشته اند باید از امروز برای جلوگیری از ورود افراد غیر بومی و از بین رفتن عدالت انتخاباتی تمهیدات لازم را در ورودیهای شهر و نیز شعب اخذ رای بکار گیرند.

 

?همچنین دستگاه قضا بخصوص دادستان شهرستان نیز با قاطعیت تمام با این افراد برخورد جدی و عبرت امیز داشته باشد زیرا مردم شهر حق دارند کاندیدای خود را انتخاب کنند نه شناسنامه های غیر بومی و پولهای کثیف/یاسر زینی وند مقدم