سرویس: سیاسیکد خبر: 6762|06:44 - 1401/03/24
نسخه چاپی

۷۰ درصد سیلبندهای دره شهر پر شده اند/مدیریت "پناه برخدا" معضل بحرانهای شهرستان

۷۰ درصد سیلبندهای دره شهر پر شده اند/مدیریت "پناه برخدا" معضل بحرانهای شهرستان
با توجه به توپوگرافی منطقه به دلیل مجاورت شهر با کبیرکوه به محض بالا رفتن میلیمتر بارندگی، آب همراه گل و لای از مناطق کوهستانی به سمت شهر سر ریز شده و با مسدود سازی جداول سیلابه را به معابر هدایت میکند.

به گزارش سیمره خبر ،یکی از معضلات و استرسهایی که مردم دره شهر با اغاز فصل بارش با آن مواجه می شوند ورود سیلاب به معابر و منازل است که طبق تجربه های قبلی خسارتهای زیادی نیز به بار می اورد.

 

🔸با توجه به توپوگرافی منطقه به دلیل مجاورت شهر با کبیرکوه به محض بالا رفتن میلیمتر بارندگی، آب همراه گل و لای از مناطق کوهستانی به سمت شهر سر ریز شده و با مسدود سازی جداول سیلابه را به معابر هدایت میکند.

 

🔸هرچندطی سالهای گذشته منابع طبیعی شهرستان با حفر دهها هزار چاله و نیز چندین سیل بند تلاش خود را برای کاهش ورود سیلاب به شهر انجام داده اما به دلیل عدم برنامه ریزی مناسب شهری خطر سیل همیشه شهرستان را تهدید میکند.

 

🔸بر اساس بررسیها از ۳۶۰۰ هکتار حوزه ابریز فقط یک سوم ان سیلبندی شده که  از این تعداد نیز ۷۰ درصد به دلیل عدم لایروبی در بارشهای سالهای قبل عملا کارایی خود را از دست داده اند.

 

🔸 برای ساخت یک سیلبند تقریبا ۱۲ میلیارد ریال بودجه لازم است اما  بودجه شورای برنامه‌ ریزی شهرستان برای منابع طبیعی انهم اگر کامل پرداخت شود جوابگوی لایروبی یکی از انها نیز نیست.

 

🔸شاید نمونه بارز آن جاری شدن سیلاب در بارش ۲۰ میلیمتری ۱۱ اذر باشد که علیرغم لایروبی جداول و پلهای شهر توسط شهرداری متاسفانه سیلاب مجدد به معابر ورود کرد.

 

🔸این نشان می دهد در یک آزمون کوچک نیز شهر جوابگوی حجم بارشها نبوده و قطعا در بارشهای شلاقی و شدید امروز و فردا کاملا این موضوع لمس خواهد شد./لیلا مرادی

 

🔸حال سوال اینجاست چرا در شهرستان علیرغم پیشبینی این معضل هیچگاه علاج واقعه قبل از وقوع نمی شود؟ چرا باید سیلبندهای شهر اسیب دیده از بازش سالهای قبل لایروبی نشوند؟چرا کمیته برنامه ریزی شهرستان هیچگاه در بحث توزیع بودجه نتوانسته معضلات شهری را بخوبی پوشش دهد؟

 

🔸قطعا چیزی که عیان است اینکه در بسیاری از مشکلات شهری بخصوص جلوگیری از بحران مدیریت دره شهر "پناه بر خدا" اداره می شود و فقط چوب ان را مردم خواهند خورد.