سرویس: اجتماعیکد خبر: 6755|23:48 - 1400/06/20
نسخه چاپی

استاد جامعه‌شناسی

نقش دولت‌ گذشته در وقوع خودکشی‌‌ها را نباید نادیده گرفت/ «بیکاری» و «فقر» منشاء افزایش خودکشی، قتل و سرقت مسلحانه!

نقش دولت‌ گذشته در وقوع خودکشی‌‌ها را نباید نادیده گرفت/ «بیکاری» و «فقر» منشاء افزایش خودکشی، قتل و سرقت مسلحانه!
استاد جامعه شناسی با بیان اینکه خودکشی نوعی واکنش نشان دادن به وضعیت موجود است، گفت: آمار خودکشی چند سال گذشته در کشور ما به دلیل بیکاری، گرانی و فقر بوده که گاهی این تنگناها به خودکشی و گاهی به ارتکاب جرایمی چون سرقت مسلحانه و قتل منجر می شود که در هر صورت نباید نقش دولت ها را وقوع چنین حوادثی نادیده گرفت.

به گزارش سیمره خبر ،در تقویم جهانی روز دهم دسامبر تحت عنوان «روز جهانی پیشگیری از خودکشی» نامگذاری شده است. این روز از سال 2003 در تقویم بین المل درج شد که هر ساله اکثریت قریب به اتفاق کشورهای جهان با شعاری واحد سعی در کنترل و کاهش آمار خودکشی داشته اند؛ امسال نیز این رویه با شعار«با عمل، امید بسازیم» دنبال می شود. اما به رغم تلاش های جهانی آمار خودکشی در کشور ما افزایش داشته که برای آگاهی از دلیل یا دلایل این معضل اجتماعی با رئیس پیشین جامعه شناسی ایران گفتگو کرده ایم که در ادامه تقدیم می شود.

***

دکتر امرالله قرایی مقدم، جامعه شناس و استاد دانشگاهمی گوید: گاهی خود کشی نوعی اعتراض علیه وضع موجود است؛ حال این اعتراض‌ها گاهی توسط یک فرزند در محیط خانواده رخ میدهد و گاه در گستره ای فراخ تر مانند جامعه؛ اما در هر صورت لایه های زیرین پدیده خودکشی غالبا به کاستی ها و معضلات اجتماعی بر میگردد که دولتمردان ناتوان از اداره و مدیریت کردن آن هستند یا به واسطه کوتاهی هایی که توسط آنها صورت گرفته گاهی هنجارها شکسته می شود و وقایعی رخ می دهد که در نهایت منجر به خودکشی می شود..

 

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربیننده ترین ها