logo-samandehi

تازه ترین مطالب

تاریخ انتشار : 22 شهريور, 1394 - 17:25
کد مطلب: 6674
با گذشت بیش از دو سال از روی کارآمدن دولت تدبیر و امید انتظار می رود شعارهای اقتصادی دولت در بهبود وضعیت معیشتی مردم عملی شده و قولی که رییس جمهور داده بودند محقق شود تا «پول به جیب مردم برود».

به گزارش سیمره خبر ،به نقل از «رازق»، دولت یازدهم با شعارهای اقتصادی، رفع مشکلات معیشتی مردم و ایجاد اشتغال برای جوانان روی کار آمد. به این ترتیب با گذشت بیش از دو سال از روی کارآمدن دولت تدبیر و امید انتظار می‌رود شعارهای اقتصادی دولت در بهبود وضعیت معیشتی مردم عملی شده و قولی که رییس جمهور داده بودند محقق شود تا «پول به جیب مردم برود».

گزارشات بانک مرکزی حاکی از آن است که نرخ تورم به 17درصد رسیده است اما مشاهدات نشان می دهد که همچنان اوضاع بازار نابسامان است و رکود حاکم بر آن در تمامی بخش های اقتصادی محسوس است.

در این بین آنچه که پیش از همه اهمیت دارد نظر اقشار مختلف مردم در ارزیابی عملکرد دولت در این حوزه است.

وضع بازار به جیب کارمندان وابسته است

مسعود حسن زاده فروشنده پوشاک مردانه با سابقه 15 سال فعالیت در بازار تهران در گفت و گو با خبرنگار «رازق»، در تشریح وضعیت معیشتی مردم، اظهار کرد: کاهش قدرت خرید مردم و گرانی های موجود به دلیل پرش قیمت دلار از 1یک هزار تومان به سه هزار تومان است.

وی با بیان اینکه وضع بازار بستگی به جیب کارمندان دارد، گفت: 70 تا 80 درصد آن را حقوق بگیران می چرخاند چون کارمند درآمد مشخصی دارد و اگر قرار باشد آن را خرج کند برای آن برنامه ریزی می کند.

این فروشنده پوشاک ادامه داد: اگر درآمد کارمند دولت بالا باشد مسلما زمانی که می خواهد لباسی بخرد، به جای یک پیراهن دو پیراهن می خرد و در این شرایط با چرخه این پول ها بازار هم از رکود خارج می شود.

حسن زاده ادامه داد: متاسفانه حقوق کارمندان هم پایین است و به سختی کفاف زندگی آنها را می دهد و همین امر باعث شده بازار هم اوضاع مناسبی نداشته باشد.
وی با بیان اینکه درآمد پایین مردم قدرت خرید آنها را کم کرده است، بیان کرد: طی دو سالی که از روی کار آمدن دولت یازدهم می گذرد ادعا شده است که نرخ تورم کاهش یافته است اما همچنان رکود در بازار حاکم است و بهبود اوضاع معیشتی مردم به معنای واقعی و عملی در زندگی آنها دیده نمی شود.

انتظارات مردم از بهبود اوضاع معیشتی هنوز عملی نشده است

"علی لطفی" که خود فروشنده عینک است می گوید: قدرت خرید مردم سال به سال کاهش می یابد و هر سال بدتر از سال قبل می شود.

وی افزود: به عنوان مثال، اگر پارسال میانگین فروش عینک حدود 250 تا 300هزار تومان بود، در حال حاظر به 150 تا 180هزار تومان کاهش یافته است.

این فروشنده ادامه داد: اوضاع معیشتی و قدرت خرید مردم نه تنها افزایش نیافته بلکه در بسیاری از مواقع به دلیل رکود حاکم بر بازار و عدم چرخش پول، کاهش هم داشته است.
وی گفت : درست است که در بحث اقتصاد کلان تغییراتی در سیستم اقتصادی ایجاد شده است اما آن انتظاراتی که مردم از بهبود اوضاع معیشتی خود داشتند هنوز عملی نشده است.

حقوق تا آخر ماه دوام ندارد!

"ک. داکدشتی" یکی از شهروندان کرجی در گفت و گو با خبرنگار «رازق»، گفت: نسبت به 3 یا 4 سال پیش قدرت خریدم کمتر شده است و درآمدم در همان اوایل برج تمام می شود.

وی معتقد است به لحاظ قیمت اجناس در بازار ثباتی ایجاد شده و افزایش قیمت ها در 2 سال گذشته کمتر بوده است اما رکود در بازار کسب و کار بازاریان را با مشکل مواجه کرده است.

وی با بیان اینکه کارمند دولت است و با درآمد پایین خود تولن لمور اداره زندگی را ندارد، ادامه داد: مجبورم یک شیفت هم مسافرکشی کنم تا هزینه های زندگی ام تامین شود.

با اجناس بی کیفیت حراجی ها زندگی می کنم

شهروند دیگری نیز در این زمینه گفت: قدرت خریدم به قدری کم است که برای خرید پوشاک یا برخی لوازم موردنیاز مجبورم اجناس حراجی را بخرم که از کیفیت لازم برخوردار نیست.

مسایلی که مردم مطرح می کنند نشان می دهد عملکرد دو ساله دولت هنوز آنچنان که باید و شاید تغییر محسوسی در اوضاع معیشتی مردم ایجاد نکرده است و شعارهای اقتصادی دولت هنوز جامه عمل به خود نپوشیده است.

در حال حاضر که نرخ تورم کاهش یافته است دولت باید به فکر سیاست هایی برای خروج بازار از رکود و افزایش درآمد مردم و ایجاد اشتغال برای قشر جوان باشد تا شاید پولی که دولت قول داده بود به جیب مردم برود، محقق شود.

انتهای پیام

نظر شما