logo-samandehi

تازه ترین مطالب

تاریخ انتشار : 18 فروردين, 1397 - 08:31
کد مطلب: 15775
نخستین همایش لباس های سنتی قطربا مشارکت کشورهای ایران ، ترکیه ، سوریه و مغرب در شهرک فرهنگی کتارا در دوحه آغاز به کار کرد.

به گزارش سیمره خبر ، ایرنا، جمهوری اسلامی 9 مدل از لباس های سنتی زنان ایرانی را در این همایش عرضه کرده است .
در افتتاحیه این همایش که از روز جمعه برای یک هفته با شعار « لباس سنتی من ، هویت من» برپا خواهد بود ، علاوه بر شخصیت های فرهنگی قطر ، سفرای کشورهای شرکت کننده و علاقمندان لباس های سنتی حضور داشتند.
در روز نخست هر یک از کشورهای شرکت کننده یک نمونه از لباس های سنتی خود را برای حاضرین در روی سن به نمایش درآورند که با استقبال حضار روبرو شد.
رضا شهریور رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در حاشیه این همایش به خبرنگار ایرنا گفت: ایران با 9 مدل لباس از اقوام مختلف ایرانی از جمله ؛ بختیاری، لری ، کردی ، آذری ، خراسانی و برخی اقوام دیگر در این همایش شرکت کرده است .
وی گفت : بر اساس توافق صورت گرفته در روز اول همایش تنها یک نمونه از لباس های هر کشور در روی سن به نمایش در آمد که ما ترجیح دادیم در این مراسم یک نمونه زیبا و سنتی از لباس زنان بختیاری ایران به نمایش درآید.
شهریور توضیح داد: این لباس توسط یکی از دختران دانش آموز ایرانی برای علاقمندان به نمایش در آمد تا جلوه بهتری داشته باشد.
رایزن فرهنگی ایران ادامه داد: در روز دوم نمایشگاه علاقمندان می توانند نمونه های ارائه شده از هر کشور را از نزدیک به تماشا بنشینند.
به گفته وی، لباس های اقوام مختلف ایرانی توسط مهپاره اکبری از طراحان لباس های سنتی ایران و استاد دانشگاه طراحی و اجرا شده است .
شهریور با بیان اینکه سیاست رایزنی فرهنگی کشورمان مشارکت با طرف قطری در رویدادها ی فرهنگی این کشور است، گفت:چنانچه ارزیابی خوبی از همایش امسال به دست آوریم ممکن است در آینده نمایشگاهی از لباس های سنتی اقوام ایرانی را به صورت اختصاصی در دوحه برگزار کنیم .
وی یادآورشد که از فرصت برگزاری این همایش و حضور یکی از طراحان لباس های سنتی ایران در قطر استفاده شد تا دو کارگاه آموزشی ویژه تکنیک های دوخت و تزیین لباس های سنتی ایران برای بانوان ایرانی علاقمند مقیم دوحه برگزار شود.
به گفته شهریور، کارگاه آموزشی در یکی از مدارس دخترانه ایرانی دوحه برگزار می شود تا زمینه آشنایی هر چه بیشتر دختران ایرانی مقیم با فرهنگ بومی کشور فراهم شود.

نظر شما