logo-samandehi

تازه ترین مطالب

تاریخ انتشار : 19 اسفند, 1396 - 22:12
کد مطلب: 15672
رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: در 2 سال گذشته با توانمندسازی که صورت گرفته، 230 هزار خانواده تحت پوشش این نهاد معادل 15 درصد کاهش یافته اند.

به گزارش سیمره خبر ،پرویز فتاح در آیین جشن توانمندسازی 1300 خانواده کمیته امداد امام خمینی(ره)، در قم افزود: 2 سال گذشته، آمار افراد تحت پوشش کمیته امداد در کشور، یک میلیون و 740 هزار خانواده بود که امسال به یک میلیون و 510 هزار تن کاهش یافته است.
وی با بیان این که دلیل عمده توانمندی این خانواده ها دریافت وام اشتغال بوده است، اضافه کرد: سهم اشتغال در بودجه امسال 30 هزار میلیارد ریال بود که 21 هزار میلیارد آن سهم کمیته امداد بود و تا آخر اسفندماه، 85 درصد آن جذب می شود.
وی با بیان این که تاکنون140 هزار فقره وام در این راستا پرداخت شده است، افزود: بودجه پرداخت تسهیلات به مددجویان کمیته امداد در سال آینده با کاهش 10 هزار میلیارد ریالی، 20 هزار میلیارد در نظر گرفته شده است که با توجه به موفقیت آمیز بودن طرح های اشتغال، تقاضا داریم، این ردیف از بودجه به میزان امسال باشد و کاهش نیابد.
به گفته فتاح، معوقات مددجویان کمیته امداد در کل کشور، کمتر از 2 درصد است که نشان دهنده نگاه شرعی و ارزشی به وام های دریافتی می باشد.
وی گفت: بودجه سال جاری کمیته امداد با تصویب مجلس شورای اسلامی، 40 هزار میلیارد ریال بود که با این مبلغ مستمری مددجویان تحت پوشش بیش از سه برابر افزایش یافت.
وی افزود: در بودجه 97 نیز با مصوبه و پیشنهاد دولت بودجه کمیته امداد به 70 هزار میلیارد ریال افزایش یافته که به صورت مستمری پرداخت شود و بالاترین رشد را در بودجه دارد.
رئیس کمیته امداد امام خمینی اضافه کرد: با افزایش میزان بودجه مستمری مددجویان کمیته امداد، سال آینده می توانیم افراد نیازمندی که در نوبت دریافت خدمات کمیته امداد هستند را تحت پوشش قرار دهیم.
وی خاطرنشان کرد: امسال تعداد مراجعه به کمیته امداد بیشتر شده است که بخشی از این مراجعه ها طبیعی است، زیرا مستمری سه برابر شده است و خیران کمک های چشم گیری به این نهاد داشته اند.
وی افزود: اگر رونق اقتصادی در کشور صورت گیرد مراجعه به کمیته امداد کمتر می شود، زیرا اعتیاد، بیکاری، حاشیه نشینی و طلاق از جمله عواملی است که باعث ورود افراد به کمیته می شود و باید این عوامل کنترل شود.
به گفته فتاح، هزینه های کمیته امداد در 2 سال اخیر 20 درصد کمتر شده است و 18 نوع خدمت به مددجویان ارائه شده است.
وی گفت: تا پایان امسال از محل کمک های مردمی 20 هزار میلیارد ریال جذب کمیته امداد می شود که نسبت به سال گذشته 30 درصد رشد دارد و نشان دهنده اعتماد مردم به این نهاد است.
فتاح افزود: امسال 60 هزار میلیارد ریال حداقل پرداختی کمیته امداد به مددجویان است که به هر تن در ماه یک میلیون ریال پرداخت می شود که با یارانه ماهانه، به حداقل حقوق هفت میلیون ریالی برای هر خانواده که دولت تعیین کرده است، نزدیک شویم.
وی با بیان این که حدود 170 هزار یتیم تحت پوشش در کل کشور داریم، بیان کرد: هر یتیم دست کم پنج حامی دارد و به طور متوسط یک میلیون و 600 هزار ریال دریافت می کند که این عدد در استان قم بسیار بالاتر است.

** امسال 120 هزار شغل برای مددجویان کمیته امداد ایجاد شده است
معاون خودکفایی و اشتغال کمیته امداد امام خمینی(ره) نیز در این آیین گفت: برای سال 96، ایجاد 140 هزار شغل هدفگذاری شده بود که تاکنون 120 هزار شغل ایجاد شده است و امیدواریم تا پایان سال به طور کامل محقق شود.
حجت الله عبدالملکی افزود: از محل کاریابی نیز تاکنون 18 هزار فرصت شغلی برای افراد تحت پوشش ایجاد شده که اگر تا پایان سال به 20 هزار فرصت افزایش یابد، در سال جاری 160 هزار شغل پایدار برای مددجویان کمیته امداد ایجاد شده است.
وی اضافه کرد: پایدارترین روش برای رفع استضعاف اقتصادی، ایجاد درآمد دایمی برای خانواده های تحت پوشش کمیته امداد است که نه تنها باعث بی نیازی آن ها می شود، بلکه می توانند با کارآفرینی برای افراد دیگری نیز شغل ایجاد و از آن ها حمایت کنند.
وی تاکید کرد: برای تحقق همه اهداف تعیین شده همکاری همه ارکان کشور به ویژه نظام بانکی که وظیفه تامین مالی ایجاد فرصت های شغلی را دارد، نیاز است.
عبدالملکی با بیان این که محور اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال است، افزود: از سال 74 با تشکیل معاونت اشتغال کمیته امداد، تاکنون بیش از 1.5 میلیون طرح اقتصادی در کشور اجرا شده و 700 هزار خانواده مستقل شده اند.
وی با بیان این که تاکنون 82 درصد از تعهدات بانک ها در پرداخت تسهیلات بانکی به مددجویان کمیته امداد محقق شده است، گفت: میانگین پرداخت تسهیلات بانکی در استان قم از میانگین کشوری کمتر است و استانی که در عملکرد خیران از متوسط کشوری بالاتر است، باید در پرداخت تسهیلات بانکی نیز برای کل کشور الگو باشد.
عبدالملکی خاطرنشان کرد: پرداخت تسهیلات بانکی به مددجویان کمیته امداد در سال گذشته به صورت 100 درصد محقق شد.
در آیین جشن توانمندسازی 1300 خانواده تحت پوشش کمیته امداد که با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، سید مهدی صادقی استاندار قم، احمد امیرآبادی فراهانی و حجت الاسلام مجتبی ذوالنوری نمایندگان مردم قم در مجلس شورای اسلامی و سردار غلامرضا احمدی فرمانده سپاه قم ترتیب یافت، تعدادی از کارآفرینان برتر مورد تجلیل قرار گرفتند.
در پایان این آیین، مسئولان از نمایشگاه توانمندی های مددجویان کمیته امداد قم بازدید کردند.

نظر شما