logo-samandehi

تازه ترین مطالب

تاریخ انتشار : 27 مهر, 1396 - 21:35
کد مطلب: 12948
رئیس کمیته امنیتی ستاد مرکزی اربعین با تاکید بر اینکه اجازه تردد به افراد فاقد مدارک قانونی از مرزهای چهارگانه در ایام اربعین داده نمی‌شود، گفت: اگر افرادی اصرار به نقض قانون داشته باشند با آنها برخورد قانونی می‌شود و به دستگاه قضا معرفی خواهند شد.

به گزارش سیمره خبر ،به نقل ازپویا، سردار محسن فتحی‌زاده در تشریح اقدامات کمیته امنیتی ستاد مرکزی اربعین اظهار کرد: طی سالهای گذشته بر رعایت مقررات در عبور و مرور از مرزها توسط زائران اربعین تاکید داشتیم اما امسال برای ایام اربعین جدیت و سخت‌گیریهای بیشتری را مورد توجه قرار می‌دهیم.

وی تاکید کرد: کسانی که قصد سفر به عتبات عالیات در ایام اربعین حسینی را دارند باید تمامی مدارک قانونی اعم از گذرنامه مدت دار، روادید و مدارک قانونی را به همراه داشته باشند تا دچار مشکلات احتمالی نشوند.

رئیس کمیته امنیتی ستاد مرکزی اربعین حسینی با اشاره به تمهیدات و برنامه‌ریزیهای در نظر گرفته شده از سوی نیروی انتظامی برای ایام اربعین حسینی تصریح کرد: یکی از این برنامه‌ریزیها به موضوع تسریع در روند گذرنامه بازمی‌گردد به‌گونه‌‌ای که ظرفیت نیروی انتظامی برای تحویل سریع‌تر گذرنامه به زائران اربعین و صدور و تعویض آن افزایش پیدا کرده است.

فتحی زاده توضیح داد: ویزای اربعین حسینی نیز از سوی 16 دفتر و مرکز صدور روادید در غالب نقاط کشور ارائه می‌شود و زائران برای صدور ویزا هر چه سریعتر مراجعه داشته باشند تا در روزهای آخر با تراکم جمعیت مواجه نشویم.

وی با اشاره به تردد زائران در مرزهای 4 گانه اظهار کرد: طرح کنترل مدیریت جمعیت زائر به صورت جدی دراربعین امسال و تمامی مرزهای ترددی با کشور عراق اجرا خواهد شد.

رئیس کمیته امنیتی ستاد مرکزی اربعین حسینی افزود: در ایام اربعین امسال اجازه نزدیک شدن و حضور افراد فاقد مدارک قانونی به مرزها را نمی‌دهیم و در این رابطه هماهنگیهای لازم نیز با دستگاه قضایی انجام گرفته است؛ اما در این میان اگر افرادی اصرار به نقض قانون داشته باشند با آنها برخورد قانونی می‌شود و به دستگاه قضایی معرفی خواهند شد.

فتحی زاده با اشاره به برخی اقدامات دیگر برای جلوگیری از تردد افراد فاد مدارک در مرزهای چهارگانه با کشور عراق تصریح کرد: افرادی که سال گذشته بدون ویزا به عراق سفر کرده‌اند را فراخوان کرده و از آنها تعهد لازم را گرفتهایم؛ ضمنا تذکرات لازم را به این گونه افراد داده‌ایم.

وی تاکید کرد: امسال به دنبال آن هستیم به صورت کامل و ریشه‌ای، عبور بدون ویزا از مرزها در ایام اربعین را حل و فصل کنیم و مزاحمتی که در سال گذشته برای تعدادی از زائران قانونی و دارای مدارک ایجاد شد به هیچ عنوان تکرار نمی‌شود.

رئیس کمیته امنیتی ستاد مرکزی اربعین حسینی با اشاره به طرح کنترل مدیریت جمعیت نیز گفت: طرح کنترل مدیریت جمعیت از مبدأ و شهرها تعریف شده و اجرایی خواهد شد؛ ضمناً به مسئولان محلی و انتظامی هم ابلاغ کرده‌ایم که نظارت و کنترل دقیق‌تری  در پایانه‌ها در رابطه با زائران اربعین داشته باشند.

به گفته فتحی زاده، مراقبت و کنترلهای لازم در مسیرهای منتهی به مرزها به صورت لازم انجام می‌گیرد چرا که این برنامه‌ریزی باعث تأمین امنیت مسافران حین سفر زیارتی اربعین خواهد شد؛ ضمناً کنترلها و برنامه‌هایی هم برای بازگرداندن زائرانی که بدون مدارک قانونی به مرزها حرکت کرده‌اند هم در نظر گرفته‌ شده است.

وی افزود: زائرانی که به مناطق مرزی تردد می‌کنند در نقاط مختلف کنترل می‌شوند؛ ورودی به استان ایلام، ورودی به شهر ایلام، خروجی از شهر ایلام به سمت مهران هم بخشی از مناطق برای کنتر‌لها محسوب می‌شود.

رئیس کمیته امنیتی ستاد مرکزی اربعین حسینی توضیح داد: در شهر ایلام حدود 6 لایه کنترلی از پل زائر تا نقطه صفر مرزی پیش‌بینی شده به طوری که این لایه‌ها شامل پل زائر، پاسگاه بهرام‌آباد، میدان اربعین، ورودی به پایانه، داخل پایانه و قبل از نقطه صفر مرزی است که در این میان گیتهای کنترلی نیز قرار دارد و تلاش می‌کنیم تا با کنترل و جدیت از بروز مشکلات برای زائرین مجاز بکاهیم و مانع تردد افراد فاقد مدارک شویم.

فتحی زاده افزود: اگر در این کنترلها متوج شویم که فرد یا افرادی قصد انجام تخلف و اصرار بر آن را دارند با آنها برخورد قانونی می‌کنیم و اینگونه افراد به دستگاه قضایی معرفی خواهند شد.

وی با بیان اینکه امسال تمهیدات لازم برای ممانعت از تردد افراد فاقد مدارک در مرزهای چهارگانه در ایام اربعین حسینی اندیشیده شده است، گفت: به هیچ وجه اجازه نخواهیم داد عده‌ای با اصرار بر تخلفات، اتفاقات سال گذشته ایام اربعین را تکرار کنند بنابراین اجازه تجمع افراد فاقد مجوز‌های قانونی و مدارک(ویزا و گذرنامه) را در مرزها نمی‌دهیم.

رئیس کمیته امنیتی ستاد مرکزی اربعین حسینی توضیح داد: تمامی اقدامات و برنامه‌ریزیها برای خود زائران انجام می‌شود، چرا که در صورت ورود بدون مجوز به عراق، برخورد شدیدی از سوی پلیس این کشور با آنها صورت خواهد گرفت.

فتحی زاده درباره تردد اتباع نیز اظهار کرد: مرز شلمچه تنها مرز در نظر گرفته شده برای تردد اتباع خارجی مقیم ایران است؛ ضمن اینکه زائرانی که از کشورهای شرقی ایران جهت حضور در اربعین اقدام کرده و کشورمان را محل تردد از کشور مبدأ خود به کشور مقصد یعنی عراق درنظر گرفته‌اند، باید از مرز شلمچه عبور کنند و فعلاً این مرز برای آنها تعریف شده است.

وی تاکید کرد: امیدواریم تمامی زائران کشورمان ضمن توجه به تاکیدات قانونی برای تردد در مرزها، مدارک خود را در مسیر زیارت و بازگشت نیز حفظ کنند و در سلامت به این سفر معنوی مبادرت کنند.

نظر شما