logo-samandehi

تازه ترین مطالب

تاریخ انتشار : 9 مهر, 1396 - 07:57
کد مطلب: 12448
همزمان با عاشورای حسینی ودر سنتی هرساله آیین گِل و گلاب در شهرستان دره شهر برگزار شد.

به گزارش سیمره خبر ،  آیین گِل و گلاب در دره شهر از دیر باز مرسوم بوده است و اهالی این دیار در زمان از دست دادن عزیز خویش، خود را به گِل آغشته می کنند، اکنون مردم این شهرستان طبق سنتی دیرینه در مراسم سوگواری اباعبدلله حسین(ع)، در روز عاشورا این آیین را برپا می کنند. 

 

عزاداران دره شهری خاک نرم و مخصوصی به نام گل رس را محیا کرده و در حوضی که جلوی خیمه ها آماده کردند، می ریزند و در روز عاشورا این خاک را با گلاب مخلوط کرده و گل روز عاشورا را آماده می کنند.

 

همچنین هیئات های عزاداری حوضی از گل را جلوی جایگاه خویش آماده می کنند و عزاداران حسینی صبح روز عاشورا، خود را به داخل این حوض گل می اندازند.

 

در سال هایی که روز عاشورا بارندگی است، با هیزم های جمع آوری شده، آتش را برافروخته می کنند و صبح عاشورا پیش از طلوع آفتاب، با نواختن ساز (چمرونه) آیین گل مالی را آغاز و پس از آن کنار آتشی که آماده کردند، خویش را گرم می کنند تا از سرما حفظ شوند.

 

برخی از عزاداران سر و صورت و چشم، برخی بدن خویش، برخی دیگر کتف و شانه خویش را گل می‌زنند و در کنار شعله‌های آتش خود را خشک می‌کنند.

 

آیین گِل و گلاب سالها قبل توسط بزرگان این دیار انجام می شد اما چند سالی است که نوجوانان و جوانان دره شهری نیز بصورت گسترده در این آیین شرکت می کنند.

 

شهرستان تاریخی دره شهر در 130 کیلومتری جنوب استان ایلام واقع شده است

 

تصاویر بیشتر برای مطلب: 
نظر شما