logo-samandehi

تازه ترین مطالب

تاریخ انتشار : 21 مرداد, 1396 - 20:42
کد مطلب: 11328
داریوش قنبری، فعال اصلاح‌طلب بیان داشت:‌ «می‌توان اینگونه به موضوع نگاه کرد که نمایندگان تحت تاثیر صحبت‌های ضد ترامپ موگرینی قرار گرفته و احساساتی شده بودند.»

به گزارش سیمره خبر ،به قل ازمشرق،حاشیه‌های «سلفی حقارت» هنوز ادامه دارد و این به معنای تاثر و تاسف بسیار افکارعمومی نسبت به چنین حرکاتی در مجلس است. در این میان اصلاح‌طلبان که نمایندگان آنها این دست‌ گل را به آب دادند سعی دارند با ایجاد حواشی کاذب اذهان عموم را از این مسئله منحرف سازند.

اولین کاری که اصلاح‌طلبان در این حوزه انجام دادند، قبح‌زدایی و عادی جلوه دادن چنین حرکات سطح پایینی در مجلس است. اصلاح‌طلبان سعی دارند سلفی گرفتن خارج از عرف در مجلس را موضوعی عادی جلوه داده و در این زمینه بیان می‌کنند که حاشیه‌های مهم چیز دیگری است.

نزدیکی توجیهات فعالان و نمایندگان این جریان برای پوشاندن زشتی حرکت نمایندگان فراکسیون امید در مجلس نشان از نوعی هماهنگی برای پاک کردن این مسئله از ذهن افکارعمومی دارد. در این زمینه گاها دیده می‌شود که فعالان رسانه‌ای این جریان برای کم کردن عیوب این حرکت ناپسند شخصیت موگرینی را به عنوان یک فرد خارجی آنقدر بالا می‌برند که کار نمایندگان خود را توجیه کنند. هفته‌نامه صدا صحبت‌های چند نفر از نیروهای اصلاح‌طلب را اینگونه ذکر کرده است.

فاطمه سعیدی:‌یک عکس یادگاری مسئله مهمی نبود!

در همین زمینه فاطمه سعیدی، نماینده اصلاح‌طلب تهران بیان کرد:‌ ‌« آنچه در شکل برگزاری مراسم تحلیف ریاست جمهوری دوازدهم و محتوای آن می‌توانست مورد نقد جدی قرار بگیرد بسیار فراتر از گرفتن عکس یادگاری چند نماینده با خانم موگرینی بود.»

وی افزود: « کوتاهی مجلس در گرامیداشت نام آیت‌الله هاشمی و عدم دعوت از سیدمحمد خاتمی و همچنین عدم دعوت از بزرگان اهل تسنن سه خطای بزرگی بود که در حاشیه یک سهل‌انگاری توسط برخی نمایندگان نادیده گرفته شد.»

بالا بردن شخصیت موگرینی برای قبح‌زدایی از حرکت سلفی‌بگیران

فاطمه راکعی، ‌فعال اصلاح‌طلب و نماینده مجلس ششم در این باره گفت: «خانم موگرینی به دلیل نقش مثبتی که در ارتباط با به فرجام رسیدن برجام داشته، شخصیتی قابل احترام است. فارغ از جنسیت او، می‌توانیم اینگونه قبول کنیم که نمایندگان نقش مثبتش در پرونده هسته‌ای را ملاک رفتار خود قرارداده تا قدردان او باشند. اما رفتار آقایان نماینده قابل نقد است.»

وی می‌افزاید:‌ «این اتفاق در ساعت غیر رسمی رخ داد اما وقتی کسی حکم نمایندگی از ملت را می گیرد؛ شان قابل احترامی هم پیدا خواهد کرد که کسی بهتر از خود آنها نمی‌تواند در پی حفظ آن بر بیاید. هر چند که نباید از تقصیر کسانی که تصاویر این سلفی گرفتن‌ها را در رسانه‌ها منتشر کرده‌اند؛ گذشت به هر حال وقتی می‌گویید جلسه غیر رسمی بود، باید هم غیر رسمی ادامه می‌یافت.»

البته راکعی به این موضوع توجهی نکرده که نمایندگان خود عکاسی کرده و سلفی می‌گرفتند و آیا قرار نبود این عکس‌ها را در جایی مثلا صفحات شخصی شبکه‌اجتماعی‌شان منتشر کنند؟!

قنبری:‌ نمایندگان از صحبت‌های موگرینی احساساتی شده بودند

داریوش قنبری، فعال اصلاح‌طلب و نماینده مجلس هشتم و نهم نیز در این زمینه بیان داشت:‌ «آنچه که در مجلس و در مراسم روز تحلیف روی داد آنقدر هم مهم نیست که زیاد به آن پرداخته شود. می‌توان اینگونه به موضوع نگاه کرد که نمایندگان تحت تاثیر صحبت‌های ضد ترامپ موگرینی قرار گرفته و احساساتی شده بودند.»

وی افزود: «اینکه ‌نمایندگان چنین رفتاری را به این دلیل انجام دهند که مواضع موگرینی در قبال ترامپ را تحسین کنند و در مقام قدردانی از او برآیند، پیام مثبتی است که می‌توان از این حرکت نمایندگان دریافت.»

این فعال اصلاح طلب خاطر نشان کرد: «البته گرفتن عکس با مقامات خارجی تقریبا در همه جا مرسوم است اما سلفی گرفتن شاید خیلی به مذاق سیاسیون خوش نیاید. هر چند معتقدم که سلفی نمایندگان در حاشیه جلسه تحلیف و در جلسه‌ای غیررسمی اتفاق افتاده است، بهتر بود که این رفتار انجام نمی‌گرفت. هر چند معتقدم که اینگونه حملاتی هم که به نمایندگان می‌شود صحیح نیست.»

بهرام پارسایی:‌ با شان نمایندگان بازی نشود

بهرام پارسایی، سخنگوی فراکسیون امید که خود از سلفی‌بگیران مجلس بود، در این باره می‌گوید:‌ «عکس گرفتن کار غیرطبیعی نیست، در مورد رفتار برخی نمایندگان در مراسم روز تحلیف، البته به شرط اینکه حالات نمایندگان سلفی بگیر در عکس رعایت می‌شد، می‌توانست حامل این پیام مهم به خانم موگرینی و اتحادیه اروپا باشد که مجلس ایران همراه شما است.»

 

وی افزود:‌ «اما متاسفانه برخی اتفاقات در کشور ما می‌افتد که سریع به سوژه خبری تبدیل می‌شود. من حتی به شوخی به خبرنگاران گفتم که خوب کمین می‌کنید تا سوژه‌ای پیدا کنید. ولی هر عکسی را که نباید منتشر کرد.»

این نماینده اصلاح‌طلب ادامه داد:‌ « من نمی‌خواهم بحث شخص را مطرح کنم، بلکه حرفم این است که با شان نمایندگان بازی نشود. دامن زدن به این مساله قطعا بی‌حرمتی است.»

نظر شما