logo-samandehi

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

تاریخ انتشار : 25 تير, 1396 - 08:40
کد مطلب: 11225
به گفته مدیر آب منابع شهرستان مهران، این شهرستان با بحران کم آبی و افت آب های زیرزمینی مواجه شده است.

به گزارش سیمره خبر ،به نقل از آوای مهران، امیرعلی علیزاده مدیر اداره منابع آب شهرستان مهران گفت: در پانزده سال اخیر 13/5 متر سطح آب منابع آب زیرزمینی به دلیل برداشتهای آب؛ مازاد بر پروانه از چاههای کشاورزی و چندین سال خشکسالی؛ کاهش پیدا کرده است.

وی اظهار کرد: روند این کاهش سطح منابع آب زیرزمینی متاسفانه در سال آبی 94-93 به تنهایی به 16/1 سانتی متر رسید که متوسط این کاهش در دشتهای بحرانی کشور کمتر از 60 سانتی متر است.

مدیر اداره منابع آب شهرستان مهران افزود:افت سطح آب این منبع ارزشمند؛ علاوه بر کاهش کمی منجر به کاهش کیفیت آب به ویژه موجب حمله آب شور به سمت شیرین شده است و عدسی آب شیرین دشت مهران که تنها منبع تامین آب شرب شهروندان مهرانیست را با خطرات جدی مواجه ساخته است.

علیزاده تصریح کرد:علاوه بر آن نیز می توان به خطر بزرگتری نظیر نشست زمین نیز اشاره کرد که یکی از مهمترین عوامل بحران نشست زمین در دشتهای کشور برداشت بیش از حد آب ؛ از منابع آب زیرزمینی است.

وی با اشاره به وجود  تعداد 191 حلقه چاه کشاورزی در دشت مهران که 92 درصد حجم کل برداشتها در سال به میزان بیش از 33 میلیون متر مکعب از منابع آب زیرزمینی را استحصال می نمایند افزود: بر اساس برنامه طرح تعادل بخشی این میزان برای قرار گرفتن در مسیر احیای دشت باید به 27 میلیون متر مکعب کاهش یابد.

مدیر اداره منابع آب شهرستان مهران اظهار کرد: میزان بارشهای سال آبی 96-95  به میزان نزدیک به 40 درصد نسبت به میانگین بلند مدت خود در این دشت کاهش داشته و با وجود برداشتهای مازاد بر توان دشت توسط چاههای کشاورزی کسری مخزن را در دشت مهران که بطور متوسط نزدیک به 5 میلیون متر مکعب می باشد را تشدید کرده است.

وی علت جلوگیری از کشت ذرت در مهران را افت آب های زیر زمینی عنوان کرد و گفت: لذا به منظور جلوگیری از ادامه روند بحران آبی دشت مهران و براساس نظریات کارشناسان شرکت آب منطقه ای ایلام و به استناد بند ( ز) ماده 29 قانون توزیع عادلانه آب از مالکان چاههای کشاورزی درخواست شده تا ضمن عدم کشت ذرت که یکی از محصولات پر آب در این دشت می باشد به میزان قابل توجهی حجم کسری مخزن منابع آب دشت را جبران نمایند.

به گفته علیزاده براساس آمارهای سالهای قبل میزان کشت ذرت در دشت مهران بطور متوسط 300 هکتار بوده که در صورت عدم کشت ذرت بیش از  5/3 تا 4 میلیون متر مکعب در این زمینه صرفه جویی خواهد گردید.

نظر شما