logo-samandehi

تازه ترین مطالب

تاریخ انتشار : 1 آذر, 1395 - 09:02
کد مطلب: 10171
مردم نباید به موسسه‌هایی که اسامی آنها در لیست مورد تایید بانک مرکزی نیست، اعتماد کنند چرا که به گفته رئیس محترم بانک مرکزی "ریسک سپرده‌گذاری در موسسه‌های مالی و اعتباری غیرمجاز به قیمت از دست دادن تمام سپرده است

سیمره خبر::سعید هاشمیان، دانشجوی دکترای حسابداری وعضو هیئت علمی دانشگاهمؤسسات اعتباری غیرمجاز مدتهاست در بازار پولی کشور مشغول به فعالیت هستند و صدمات جبران ناپذیری بر پیکر نظام بانکی کشور وارد کرده اند. رشد قارچ گونه این  بازارهای غیرمتشکل پولی در سالهای اخیر اکنون تبدیل به یک معضل اقتصادی برای دولت شده و حتی با اخلال در بازار، موجب تشدید نابسامانی اقتصادی کشور شده اند و هر از چندگاهی باعث نارضایتی اجتماعی در بین مردم می شوند.

 

بانک مرکزی سرمایه لازم برای تاسیس موسسه اعتباری و دریافت مجوز را حداقل 300 میلیارد تومان اعلام کرده است که برخی از موسسات بدلیل عدم توانایی در تامین این مبلغ و نداشتن سایر شرایط لازم، موفق به دریافت مجوز نمی شوند و ترجیح می دهند بدون دریافت مجوز و بدون توجه به ضوابط بانکی نظیر کفایت سرمایه و ذخیره قانونی، بصورت چراغ خاموش به فعالیت بانکی خود ادامه دهند.

 

 معاون نظارتی بانک مرکزی در خصوص فعالیت موسسات مالی غیرمجاز دراواخرسال 93 اعلام نمود که "برخی از این موسسات در سال‌های گذشته برای سودآوری بیشتر بدون درنظرگرفتن شرایط بازار و مصلحت عمومی کشور، وارد بازار‌هایی از جمله ارز، سکه و مسکن شدند و با اخلال در این بازار‌ها موجب ضرر و زیان افراد بسیاری شدند ودرواقع سود این موسسات ازضررفعالان در این بازار‌ها محقق می‌شود. تا به نظر برسد جمشید بسم الله‌های بازار ارز زیر نظر این موسسات فعالیت می‌کردند. وی همچنین بطورتقریبی اعلام نمود که تاكنون هفت هزارموسسه مالي اعتباری غيرمجاز شناسايي شده و قرار است تا پايان سال ٩٤ كار شناسايي آنها به اتمام برسد و پرونده موسسات غيرمجاز تا اواسط سال ١٣٩٥ بسته می شود.

 

اما متاسفانه دولت و علی الخصوص بانک مرکزی علی رغم وعده های قبلی درخصوص برخورد با این موسسات، همچنان ناموفق بوده و انگار توانایی لازم برای مقابله و نظارت برآنها را ندارد و تنها به منحل کردن و یا ادغام آنها پس از بروز مشکل اکتفا می کند.

 

با وجود آنکه بانک مرکزی طی بخشنامه ای اعلام نموده است که موسسات مالی غیرمجاز حق ندارند در تبلیغات خود ازعباراتی نظیر «تحت نظارت بانک مرکزی» استفاده کنند و فهرست موسسات مجاز را جهت اگاهی عموم اعلام نموده است اما این کافی نیست و بیشتر سپرده گذاران نسبت به اسامی موسسات اعتباری مورد تایید این بانک ‌اطلاعی نداشته و به تبلیغات اغوا کننده این موسسات مبنی بر تحت نظر بانک مرکزی بودن بسنده کرده و پول و سرمایه خود را به این موسسات می سپارند .

 

این موسسات همچنان با وعده پرداخت سود بالا به مردم به فعالیت خود ادامه می دهند و درصورت ورشکستگی هر کدام از آنها که گاهی صدها میلیارد تومان از سپرده های مردم را دراختیار دارند، منجر به بروز مشکلات اقتصادی برای مردم و نارضایتی و بی اعتمادی عمومی می شوند و به دلیل ناتوانی در پرداخت سود سپرده ها و حتی اصل سرمایه گذاری، موجب سردرگمی تعداد فراوانی از سپرده گذاران و حتی کارمندان خود می شوند که دیگر مهار آن از عهده بانک مرکزی خارج است. اگر چه بانک مرکزی قبلا هشدارهای خود را درخصوص فعالیت غیرمجاز این موسسات اعلام نموده است و مسئولیت سرمایه گذاری در این نوع موسسات را متوجه خود سپرده گذاران نموده ، اما در صورت نظارت و بازرسی دقیق و اراده ای جدی در برخورد با این موسسات، امروز شاهد رشد بی رویه آنها در نظام بانکی نبودیم.

 

مدیران برخی از این موسسات با سوءاستفاده از شرایط ایجاد شده برخلاف قوانین و محدودیتهای بانکی، اقدام به ارائه انواع ضمانت نامه ها و تسهیلات بانکی و ....می کنند. کار به اینجا ختم نمی شود تا جاییکه در برخی موارد مدیران این موسسات بجای ارائه خدمات بانکی به مردم، خود به سوء استفاده از سپرده های مردم پرداخته و از این فرصت برای خرید ملک ودلالی در بازار برای خود و اطرافیان استفاده می کنند و تبعات این اقدامات افزایش نقدینگی ، تورم و بی انظباطی مالی دراقتصاد می باشد.

 

به هرحال فعالیت موسسات غیر قانونی واقعیت اقتصاد کنونی و نظام بانکی کشور می باشد و درشرایط فعلی مقابله ضربتی و شوک آور با این موسسات به صلاح نیست و ممکن است شرایط را از این حادتر کند و سپرده گذاران با شنیدن کوچکترین  شایعه ای در مورد یک موسسه، شتابان برای دریافت سپرده خود اقدام کنند و طبیعی است موسسات نیز بدلیل عدم توانایی در پرداخت سپرده مردم با مشکلات زیادی مواجه می شوند. بانک مرکزی باید با استفاده از ابزارهایی که دراختیار دارد تدبیری بیندیشد که سپرده گذاران بیش از این گرفتار ظواهر فریبنده این موسسات نشوند.

 

در این حالت بهترین راه تسهیل شرایط  برای دریافت مجوز از طرف بانک مرکزی برای موسساتی که می خواهند مجوز بگیرند می باشد و در قالب بسته های حمایتی این فرزندان ناخلف نظام بانکی را به زیر چترحمایتی خود ببرد و به سیستم بانکی کشور سروسامان دهد. همچنین اطلاع رسانی شفاف به مردم و افزایش نظارت و بازرسی از سوی بانک مرکزی نیز می تواند راهگشا باشد.

 

و نکته اخر اینکه مردم نباید به موسسه‌هایی که اسامی آنها در لیست مورد تایید بانک مرکزی نیست، اعتماد کنند چرا که به گفته رئیس محترم بانک مرکزی "ریسک سپرده‌گذاری در موسسه‌های مالی و اعتباری غیرمجاز به قیمت از دست دادن تمام سپرده است و سرمایه‌گذاری دراین موسسات ریسک دارد و باید برای تبعات آن هزینه پرداخت کرد" بنابراین امیدواریم مردم  با افزایش آگاهی، نسبت به یک سرمایه گذاری مطمئن و بدون ریسک اقدام کنند و از گرفتار شدن در ورطه بحران مالی پیشگیری کنند و مسئولان بانک مرکزی نیز با همتی مضاعف و اراده ای مسئولانه موجب افزایش اعتبار و اعتماد نظام بانکداری کشور شوند و از خدشه دار شدن جایگاه آن در اقتصاد کشور جلوگیری کنند.

 

پایان پیام/ز

  

دیدگاه‌ها

بسیار زیبا و مفید. درود بر استاد هاشمیان. ای کاش زودتر این مطلب رو می زدید که ما الان سرگردان نشیم

عالی بود.دمت گرم.اما حیف که پول ما رفت

نترس پولتون جایی نمیره فقط اینا همه شعار هستش
نظر شما

دیدگاه‌ها

بسیار زیبا و مفید. درود بر استاد هاشمیان. ای کاش زودتر این مطلب رو می زدید که ما الان سرگردان نشیم

عالی بود.دمت گرم.اما حیف که پول ما رفت

نترس پولتون جایی نمیره فقط اینا همه شعار هستش